Честване на 24 май: празник на българската писменост, наука и култура

С празнична програма на площад „11 май“ пред гимназията, в която участваха редица изтъкнати гости и традиционно шествие, Хуманитарната гимназия отбеляза 24 май: празник на българската писменост, култура и просвета. 

За историята на гимназията разказа г-жа Илияна Гечкова пред БНР:

„Може би повечето от българите знаят, че това е най-старата гимназия, създадена през 1850 г. по време на Българското възраждане – един изключително силен период за развитието на българите, които все още се намират под Османско владичество. Още на следващата година, след създаването на Пловдивското епархийно класно училище от Найден Геров, на 11 май 1851 г. започва празнуването и отдаването на почит към делото на Светите Братя Кирил и Методий.“

Традицията продължава и до днес. Учениците и учителите от гимназията започват честването на празника още на 10 май, което е и техният патронен празник. Те организират шествие по централната улица на Пловдив и поставят венци пред барелефа на Кирил и Методий в стария град. По този начин събуждат обществеността за празнуването на този ден.

Денят на светите братя Кирил и Методий е празник, който обединява българите и им напомня за значимостта на тяхната азбука, култура и книжовност. Чрез тържествените шествия и различни културни мероприятия, този ден продължава да бъде източник на гордост и вдъхновение за всички българи.

Чуйте целия разговор ТУК

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *